רבים מאיתנו מרגישים ביומיום תחושות לא נעימות, מציקות ולפעמים גם כואבות. תחושות אלו יכולות להופיע בתנוחה סטטית מסוימת, כמו ישיבה ועמידה ממושכת או בתנועות שונות כמו להתכופף ולהרים משהו מהריצפה, להושיט יד מעל הראש כדי לקחת משהו. תחושות אלו הן למשל אי נוחות או נוקשות באזור השכמות במהלך ישיבה מול מסך או נהיגה, הן גורמות לנו לאי שקט, רצון להניע ולגעת באזור הזה. עוד משהו שדי שכיח – תחושת מתח או כאב באזור גב תחתון במהלך תנועות יומיומיות כמו לשים נעליים או להתכופף. ישנם מקרים שבהם נרגיש כאב באזור מסויים ולפעמים תחושות נוירולוגיות (נימולים, עיקצוצים תחושת שריפה).

כל התחושות והתופעות שפירטנו לעיל מופיעות על מנת לאותת לנו שהגוף לא מתמודד במיטבו עם האופן שבו אנו נעים. במהלך ישיבה או עמידה ממושכת כאשר אנו לא רואים שיש תנועה, עדיין אמורה להתרחש פעילות שרירית – פעילות שדורשת הוצאה אנרגטית. גוף שלנו בנוי כך שהוא חוסך באנרגיה בכל דרך האפשרית, זה אומר שהוא מנסה להעביר עומסים משרירים שפעילותם דורשת הוצאה אנרגטית על רקמות חיבור שלא דורשות הוצאה אנרגטית, מה שגורם לחוסר איזון במערכת שלד שריר. אזורים מסוימים יהיו במתח מוגבר ואזורים אחרים יהיו רפויים יותר, מה שמוביל לחוסר תנועתיות ותקיעות באזורים או במפרקים מסוימים.

אחד האזורים הבעיתיים הנפוצים זהו הגב התחתון. מגיל קטן אנחנו רגילים לשבת שעות רבות או אף ברוב שעות היממה. כתוצאה מכך, אנו לא רגילים להשתמש במספר קבוצות שרירים שונים, שתפקידם הוא לא רק לשמור על יציבה תקינה אלא גם לאפשר תבניות תנועה תקינות, זה מוביל לריפיון ושליטה לקויה בשרירים אלו וחלוקת עומסים לא תקינה, קבוצות שרירים אחרות עובדות יותר ממה שהן אמורות לעבוד ורקמות חיבור סופגות יותר זעזועים ועומסים, בסופו של דבר גורמים לכל האיתותים שפירטנו לעיל ( תחושות נוירולוגיות, אי נוחות וכאב).

מה יש לנו לעשות עם זה? הייתי מחלק לשלושה סוגי פתרונות.

אחד – טיפול ידני, תלוי בחומרת המצב זה יכול להיות עיסוי רפואי או פיזיותרפיה. מה שהטיפול עושה הוא נותן פיתרון לביטוי של בעיה, לסימפטומים. פיתרון "מידי" אך לטווח יחסית קצר בין שבוע לחודש או מספר חודשים.

שינוי הרגלי יציבה (ישיבה, עמידה), לנסות לסדר שטח עבודה אירגונומי שיאפשר אירגון נכון של מסך,מקלדת, שולחן וכיסא או עמדת עבודה כלשהי שתגרום לנו להתייצב במרחב בצורה נכונה ביותר. זה יתן הקלה מסוימת לסימפטומים ולא יתן למצב להחמיר.

שינוי תבניות תנועה – לטווח ארוך היינו רוצים להתחבר חזרה לגוף שלנו. להבין איך להשתמש בכל קבוצות השרירים בצורה תקינה. לחזק שרירים שלא מקבלים מספיק עומס ביומיום. להפחית עומסים בקבוצות שרירים שעובדים יותר מדי, במלים אחרות ללמוד מחדש איך לנוע בצורה תקינה ביותר.
הדרך היעילה ביותר זה שילוב של שלושת הפיתרונות הללו. כיוון שהדרך לשינוי תבניות תנועה יכולה להיות מאד ארוכה שבה התסמינים עלולים ללוות אותנו. נרצה להוסיף גם ארגון שטח עבודה על מנת להקל ובמידת הצורך לעשות טיפולים ידניים (עיסוי רפואי,פיזיותרפיה).

מה שאנו צריכים לעשות על מנת להתמודד עם התופעה הזאת, זה לאמץ הרגל חדש, וכמו בכל היווצרות של הרגל חדש, בהתחלה זה קשה ואנו נוטים לחזור למה שמוכר,נוח וקל לנו אמנם זאת לא דרך יעילה אך מוכרת. עם כל הקושי ההשקעה הזאת היא לטווח ארוך והיא שווה את כל ההוצאות של זמן, אנרגיה ומחשבה.