איך עיסוי רפואי יכול לעזור ולתמוך בתהליך אימונים

טיפול בעיסוי רפואי מאפשר להגיע למספר מטרות דרך עבודה ישירה על השרירים וגידים; שיפור בזרימת דם, הורדת טונוס שרירי, הפרדה בין שכבות "הדבוקות" של רקמות חיבור ושריר, הארכת הבדלים בין צדדים במרקם שרירי וטווחי תנועה של מפרקים. כך אנו בצורה עקיפה או ישירה משפיעים על התאוששות בין האימונים, טווחי תנועה תקינים, וצמצום סיכויי פציעות.

טיפולים בתדירות נכונה עוזרים ותומכים בתהליך אימונים. וכדי להבין יותר לעומק איך זה קורה צריך להגיד כמה מילים מה זה בעצם תהליך אימונים.

תהליך אימונים מורכב משלושה סעיפים עיקריים, טכניקה, כושר כללי/ ספציפי והתאוששות.

טכניקה

זאת יכולת לבצע בצורה תקינה את כל התנועות הנדרשות בכל ענפי הספורט. היא מהווה מאגר כלים של אתלט, היא הבסיס להצלחה בכל ספורט, כי אם אין מאגר כלים אין אפשרות לנצל פוטנציאל של אתלט. אם הטכניקה לא תקינה היא תגרום לעומס יתר במפרקים שונים שמפצים על חוסר איזון ובטווח הארוך עלולה להוביל לפציעה. כדי להמחיש אתן שתי דוגמאות, אגרוף וריצה.

אגרוף זה ענף ספורט שיש בו הרבה אלמנטים להתקפה, הגנה והתקפת נגד. כאשר מתאגרף שולט בכל התנועות בצורה תקינה(שאיפה) יש לו יותר אפשרויות לאלתר ולהתאים את התכנית קרב שלו ליריבו, שזה מעלה סיכויי ניצחון.

ריצה זה ענף ספורט שבו אין יכולת גיוון באלמנטים ויש הרבה עומסים על אותם שרירים ומפרקים. על מנת לשפר ביצועים כמו מהירות או סיבולת, חייבים לשאוף לטכניקה מושלמת. טכניקה תקינה נותנת לא רק יכולת לנצל כוחות של כל השרירים המעורבים בריצה אלה גם מצמצמת סיכויי פציעה.

כושר כללי או ספציפ​י

מורכב ממספר גורמים שונים, אין צורך לפרט את כולם כאן. אתן רק כמה דוגמאות כדי להמחיש את הרעיון: סיבולת לב-ריאה, סיבולת שרירית, כוח מקסימלי, מהירות, זריזות, כוח מתפרץ, גמישות, שיווי משקל וכו'.

בענפי ספורט שונים יש יותר נטייה לכושר כללי – כאשר כל הגורמים מפותחים בצורה מאוזנת ויש כאלו שהנטייה היא לכושר ספציפי – כאשר יש דגש משמעותי למספר קטן של מרכיבי הכושר. בהתאם לנטיות אלו אנחנו גם נבחר סדר של אימונים(רוטציה של אימונים שונים) ותדירות של טיפולים.

לדוגמא: באגרוף אפשר לשלב באותו יום אימונים, אימון טכניקה בבוקר ואימון כוח עם משקלים כבדים בערב.

טיפולי תחזוקה  פעמיים בשבוע אחרי ימים הכי עמוסים. ובריצה, לאחר אימון מסלול אפשר לעשות אימון לתנועתיות מפרקים, טיפול תחזוקה רק פעם אחד בשבוע. במילים אחרות בענפי ספורט שונים יש דרישות שונות לתחזוקה.

התאוששות

תהליכים פיזיולוגים שמתרחשים בגוף שמטרתם "לתקן" רקמות פגועות או לבנות תאים ואברונים חדשים, למלא מאגרי אנרגיה ולפנות פסולת מטבולית. תהליכים אלו תלויים בימי מנוחה, תזונה נכונה ומערכת עצבים.

במהלך אימון יש עוררות יתר ולוקח כמה שעות עד שהגוף מצליח להירגע ומתחיל שלב התאוששות.

טיפול בעיסוי רפואי עוזר להוריד טונוס שרירי שזה מוריד(מנמיך) עוררות של מערכת עצבים, משפר זרימת דם ומסייע לפנות פסולת מטבולית, כך עוזר לגוף להתאושש יותר מהר, להימנע מאימון יתר ומאפשר לאתלט להיות יותר מוכן מאימון לאימון הבא.

כמו כן אפשר לזהות רקמות "דבוקות", שנוצרות כתוצאה מעומס יתר, חוסר איזון בין הצדדים או מיקרו טראומה, שבהרבה מקרים רקמות "דבוקות" הן הסיבה לטווח תנועה מוגבל או כאב. אם הטיפולים נעשים בתדירות קבועה, אפשר להאריך ולראות דפוסים שחוזרים בהבדלים בין הצדדים, בטווחי תנועה של המפרקים ודחיסות של הרקמות.

הבדלים אלו יכולים להעיד על חוסר איזון בכוח, שליטה, פיזור עומסים וטכניקה. טיפול בעיסוי רפואי נותן לא רק הקלה זמנית, אלה גם עוזר בכל תהליך האימונים.