פעילות גופנית מאומצת זאת דרך להשגת מטרות שונות. כלומר, אימונים הם לא המטרה אלה מאגר כלים שבעזרתם אפשר לשפר מאפיינים שונים של הגוף שלנו. אימונים בלי מטרה ברורה לא נותנים לנו הבנה מה כדאי לעשות, ממה להימנע, כמה להתאמן, באיזו עצימות ותדירות , איך לסדר תזונה ומנוחה. במקרה הטוב זה שימוש בזמן וכוח לא יעיל ובמקרה הלא טוב – קיצור דרך לפציעה או נזק בריאותי אחר.

לפני שמתחילים בתהליך אימונים רצוי להבין ולהחליט לאיזה כיוון רוצים לנוע, מה היא המטרה שלנו? לשפר בריאות, הרגשה כללית, מראה חיצוני, כושר כללי (אטלטיזם) או בסופו של דבר להיות ספורטאים מקצועיים, ובהתאם למטרה לבנות תהליך אימונים.

מה שחשוב בכל מטרה שנבחר זה שאף אחד מאתנו לא רוצה להיפצע או לגרום לנזק בריאותי, לכן רצוי לבצע:

הערכה טרם בניית תכנית אימונים, מה היא נקודת המוצא שלנו היום, מה הם גיל ורמת כושר, אורך חיים ,האם יש מגבלות בטווחי תנועה במפרקים כלשהם, כאבים, פציעות או מגבלות רפואיות. במילים אחרות אנחנו חייבים לדעת מה היכולות ומה המגבלות שלנו לפני שנתחיל לבנות תוכנית. אי אפשר לקפוץ כמה שלבים בבת אחד, במקרים מסוימים נצטרך לשים דגש על שינוי באורך חיים, או לטפל בפציעה ישנה במקום ישר לרדוף אחרי מטרה.

אנשים שבתחילת דרכם וגם מתאמנים יותר מנוסים, בהרבה מקרים לא מודעים שיש להם מגבלות רפואיות(מחלות רקע) ועל מנת לא לגרום ליותר נזק חייבים לקחת אותם בחשבון. זה אומר שחלק מתרגילים, פעילויות וסגנונות אימון שונים, למתאמנים אלו לא מומלץ לבצע וכדי להיות בטוחים עדיף להתייעץ עם רופאים מומחים בהתאם למגבלה רפואית.

מתאמנים שעברו פציעה או תאונה לעתים חוששים לחזור או להתחיל בפעילות גופנית מאומצת, הם פשוט לא יודעים איך אפשר להתאמן עם פציעה. במקרים אלו אפשר לבנות תכנית אימונים כך שהיא תאפשר להעמיס על כל הגוף חוץ מהאזור שפצוע, אולי ניאלץ להחליף תרגילים שאהובים עלינו בדברים חדשים ופחות נוחים אבל זה יתן לנו אפשרות להתאמן. בנוסף לכך תכנית תכלול טיפול פיזיותרפי באזור פצוע, ורק לאחר חזרה לתפקוד תקין נוסיף אזור או מפרק לשגרת אימונים.

מגבלה בטווח תנועה ללא כאב במפרקים שונים היא תופעה די שכיחה אצל מתאמנים מתחילים, מתאמנים עם נסיון רב וגם אצל ספורטאים מקצועיים. במידה וקיימת מגבלה בטווח תנועה במפרק כלשהו, שאנו לא מודעים אליה וממשיכים בפעילות שדורשת טווחי תנועה תקינים, פעילות זאת תעלה סיכויי פציעה, משום שמפרק ללא טווח תנועה תקין יעביר עומסים למפרק אחר שלא בהכרח יעמוד בהם. במקרים אלו מומלץ לאתר מה הם המפרקים עם טווח תנועה מוגבל ולהוסיף לשיגרת אימונים תרגילים או טיפולים שמטרתם לאפשר טווחי תנועה תקינים.

אנשים שמתחילים או שכבר עוסקים בפעילות גופנית מאומצת בהרבה מקרים אינם יודעים את המצב הרפואי שלהם, מתאמנים עם עומסים לא מתאימים לגיל ורמת כושר ולעתים מתאמנים עם כאבים במפרקים שונים. במלים אחרות הם לא עושים הערכה של המצב הכללי ולא יודעים ממה להימנע ובמה נכון לתת דגש ביחס לתכנית האימונים הנוכחית, מה שמעלה סיכויי פציעה ומונע מהתקדמות רצויה.

מסיבות אלו, הייתי ממליץ למתאמנים מתחילים לבצע בדיקות רפואיות על מנת להבין איפה עומדים מבחינה בריאותית. למתאמנים עם ניסיון הייתי ממליץ לבצע בדיקות מקיפות פעם בתקופה(בהתאם לגיל ומצב רפואי). טרם בניית תכנית אימונים כלשהי ,רצוי לבצע בדיקה יחד עם פיזיותרפיסט מומחה, שבודקת איזון בפרמטרים שונים: כוח, גמישות, שיווי משקל, טווחי תנועה במפרקים וכו' על מנת לבין על מה נכון לשים דגש,להגדיר זמן מסוים להשגת מטרה. אבל יחד עם זאת עלינו להיות קשובים להתקדמות בתכנית אימונים.

תהליך אימונים הוא תהליך דינמי שבמהלכו עלינו להיות בבקרה לשינויים, זה אומר שלאחר ביצוע תכנית אימונים לטווח מסוים, כדאי לעשות הערכה מחדש, מה השתנה, במה הצלחנו להשתפר ובמה אין שינויים לטובה. הערכה חוזרת תעזור לנו להבין מה מגביל ומונע מאתנו להגיע להתקדמות הרצויה.